Nässjö FF

Så många som möjligt, så länge som möjligt.
P 11 Truppen

Att hålla tider och höra av sig

2023-04-29 12:23

Hej!
Majoriteten av barnen i laget är duktiga på att komma i tid, ha med sig rätt utrustning och dessutom ha energi nog för matcher och träningar (dvs både sovit och ätit tillräckligt).

För en del är det dock en större utmaning att få till detta på ett tillfredsställande sätt, därav detta utskick.

 

Följande är superviktigt och ska följas för fotbollsspelare och fotbollsförälder i vårt lag:

  • Meddela både om ert barn kan vara med eller inte till en match.
    Vi anger i appen både matchtid, samlingstid, vart vi samlas, om det är hemma- eller bortamatch samt vilken dag och tid man måste anmäla sig före
  • Har du missat att anmäla och tiden gått ut. Hör då av dig till någon av oss ledare.
  • Ett "icke svar" betraktar vi som ett nej (och då får någon av lagkompisarna istället chansen att spela)
  • Barnet ska orka att spela match eller träna; det förutsätter att han sovit och ätit tillräckligt.

Då vi fortfarande har med barn att göra så ligger det ett stort och direkt ansvar hos er föräldrar att vara det stöd som behövs för att det ska fungera.

 

När detta fungerar så hjälper man både sina lagkamrater såväl som oss ledare och chanserna till att matchen/träningen blir bra ökar radikalt.

 

Appen heter Sportadmin och den laddas smidigt ned från Google Play eller App Store.

Är det någon som har problem med appen, eller ännu inte laddat ner den, fråga en föräldrabekant eller någon av oss ledare efter en träning eller match så löser vi det.

 

Hälsningar,

/Ledarna genom Kalle M

 

Nyhetsarkiv

Sparktrade
Svenska spel
Adidas
Nordic Wellness
Paroy
Prinsess
Intersport
Swedbank
OnePartnerGroup
Länsförsäkringar
Systemtruckar
Privab
Rutab
Bulman Transport
Zrail

Huvudsponsor

Sparktrade

Våra sponsorer

Svenska spelAdidas
 
Nordic Wellness
 
ParoyPrinsessIntersportSwedbankOnePartnerGroupLänsförsäkringarSystemtruckarPrivabRutab
Bulman Transport
Zrail